11 listopada 2023 r. to 105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na ten dzień czekałam z utęsknieniem, nie tylko dlatego, że jest to historycznie ważna data. W tym dniu odbył się 33 Bieg Niepodległości, a dla mnie szósty z kijkami Nordic Walking. Tradycyjnie start głównego biegu rozpoczął się o godz. 11.11, a zawodnicy z kijkami wyruszyli na marsz o godz.11.58. Bieg Niepodległości skierowany jest do wszystkich Polaków. Tegoroczny 33 był wyjątkowo liczny, uczestniczyło w nim ok. 12 tys. biegaczy i ok. 600 osób z kijkami. Widać było osoby na wózkach inwalidzkich i rodziców z dziećmi w wózkach. Biegacze pokonywali trasę 10 km, natomiast zawodnicy Nordic Walking maszerowali 6,5 km.

Tuż przed startem

Dla mnie dużą frajdą jest zawsze przejście przez wiadukt nad Dworcem Centralnym, to jest jedyna okazja, żeby spojrzeć okiem pieszego na Warszawę, z miejsca gdzie odbywa się tylko ruch samochodowy. Impreza była pełna symboliki – poczynając od startu o godz. 11.11. Przed startem zawodnicy odśpiewali hymn Polski i ustawili się tworząc biało-czerwoną flagę. Jak co roku startowałam w barwach Avocado Wellness Club wraz z Beatą i Renatą. Dołączyła do nas Agatka z naszej Leoncińskiej Grupy Spacerowej.

Nasza ekipa biegowa

Biegaczy dopingował Marszałek Piłsudski ze swoim adiutantem, którzy przyjechali zabytkową limuzyną. Nie mogłam sobie odmówić wspólnego zdjęcia z Panem Marszałkiem, który pokazał mi jak trzymać szablę marszałkowską.

Marszałek przybył na obchody święta 🙂

Już samo uczestnictwo w Biegu Niepodległości wprowadza w podniosły nastrój. Na trasie biegu, wzdłuż Aleji Jana Pawła II jest dużo dopingujących, machają flagami, grają na bębnach i śpiewają. Myśl, że Polska po 123 latach zaborów odzyskała wolność, daje uczucie dumy, że jesteśmy wolnym i suwerennym narodem, choć może nie uświadamiamy sobie tego na co dzień. Wydaje się to takie oczywiste, a przecież nie zawsze tak było. Fakt odzyskania niepodległości przez Polskę jest ściśle powiązany z osobą Komendanta Józefa Piłsudskiego. W Ustawie sejmowej z 23 kwietnia 1937 roku uznano, że dzień 11 listopada jest uroczystym Świętem Niepodległości. W 1945 Święto Niepodległości zniesiono. Jednak Polacy nadal czcili ten ważny dzień i przekazywali pamięć o tym wydarzeniu. Święto Niepodległości zostało przywrócone przez Sejm Ustawą z lutego 1989 roku i jest
dniem wolnym od pracy, uroczyście obchodzonym.

Marszałek nauczył mnie jak trzymać szable

Dla mnie uczestnictwo w tym biegu jest bardzo ważne. Ludzie wokół są uśmiechnięci, radośni, uprzejmi, realizują swoje pasje, po prostu w ten sposób świętują. W tym roku pogoda dopisała, choć prognozy wskazywały na deszcz, organizatorzy wspaniale przygotowali imprezę i wszyscy otrzymali pamiątkowe medale. Jestem bardzo zadowolona z uzyskanego wyniku. 6,5 km przeszłam w czasie 58.35 min., co uważam za swój sukces, tym bardziej, że utrudnieniem był wilgotny asfalt. W zeszłym roku pokonanie trasy zajęło mi ponad 60 min. Za rok znów pójdę, może uda się jeszcze kogoś nowego zachęcić.

Sukces 🙂
Do zobaczenia w przyszłym roku 😉

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *