1 Listopad 2022

Jesień w Puszczy

Listopad kojarzy nam się z szarugami, krótkim dniem, zadumą, nostalgią, a często również ze smutkiem. Zaczyna się od bardzo ważnego Święta Zmarłych, w którym czcimy pamięć tych, którzy odeszli, ale są w naszej pamięci. Nasza Leoncińska Grupa Spacerowa wybrała się z kijkami Nordic Walking na spacer po Puszczy, żeby odwiedzić groby nieznanych żołnierzy i uczcić pamięć obrońców ojczyzny z 1939 roku. Zapaliłyśmy znicze zasilane bateriami, ale nie byłyśmy jedynymi osobami w tym dniu, które odwiedziły groby.

My przy grobie nieznanych żołnierzy

Trasa obejmowała 5 km i tego dnia odpuściłyśmy sobie intensywny trening, ale obowiązkowo była rozgrzewka przed marszem i rozciąganie po marszu. Badania naukowe dowodzą, że regularne ćwiczenia fizyczne polepszają funkcjonowanie mózgu. Regularne uprawianie Nordic Walking sprzyja metabolizmowi neuronów oraz usprawnia proces wymiany energii miedzy komórkami mózgu a środowiskiem. Mówiąc humorystycznie jesteśmy tego znakomitym przykładem. Podczas spaceru rozmawiałyśmy o historii tych okolic. Książka Pani Agaty Tuszyńskiej „SINGER Pejzaże Pamięci” w niezwykły sposób przybliża życie ludzi, którzy zamieszkiwali okolice obecnej Puszczy Kampinoskiej, szczególnie rejon Leoncina. Pokazuje świat i obraz wybitnego Isaaca Bashevisa Singera – pisarza i laureata Nagrody Nobla.

Okładka książki Agaty Tuszyńskiej „SINGER Pejzaże Pamięci”

Stowarzyszenie Enjoy Leoncin realizuje program społeczny „Nasza historia”, który pozwala na odkrywanie skarbów tego regionu. W ramach tego programu prowadzone są badania dotyczące unikalnego dziedzictwa gminy oraz pamięci mieszkańców dotyczące kultur, które w przeszłości je tworzyły (Olędrzy, Żydzi, Polacy).

Rozmawiałyśmy również o roli kobiet w przeszłości i obecnie. Bardzo nas ciekawi postać naszej rodaczki Tamary Łempickiej, niezwykłej, wyemancypowanej kobiety, malarki, której obrazy można podziwiać na czasowej wystawie w Konstancinie. Jej osobowość oraz otaczający świat jest opisany w książce „Tamara Łempicka Sztuka i Skandal”.

Okładka książki „Tamara Łempicka: Sztuka i Skandal”

Spacer bardzo szybko minął. Był pełen wspomnień, wrażeń, emocji. Potwierdza się to, co mówią naukowcy, że Nordic Walking rozjaśnia umysł. Od siebie bym dodała, że poprawia też nastrój i… wygląd, bo z uśmiechem każdemu do twarzy 🙂

2 komentarze

  1. Grażynko, w Twojej relacji listopad nam nie straszny, tematów nie zabraknie w Waszym towarzystwie, po lekturze tak się czuję jakbym tam z Wami była, choć jestem daleko, dziękuję za kolejny piękny materiał. Pozdrawiam cieplutko- Basia

    Basia
  2. Basiu, dziękuję bardzo za takie miłe słowa. Chociaż jesteście obecnie daleko od nas, ale czujemy duchowo Waszą obecność i zawsze wspominamy pomysły i niespodzianki,którymi nas zaskakiwaliście. Do zobaczenia.

    Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *