Listopad 2022
Można się zastanawiać, co ma wspólnego aktywność fizyczna z problemem niepełnosprawności. Sportowcy, ludzie bijący kolejne rekordy, sprawni fizycznie – może się zdarzyć, że jedna pechowa chwila, nieprzemyślane zdarzenie i taki problem może spotkać każdego z nas. Jak ważna jest wtedy pomoc i wsparcie. Obok nas żyją ludzie urodzeni z niepełnosprawnością, z uaktywnieniem się defektów genetycznych, również oni i ich opiekunowie potrzebują pomocy.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji im. Piotra Pawłowskiego pomaga ludziom potrzebującym już od 1994 roku. W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwom problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne.
W dniu 5 listopada 2022 roku Stowarzyszenie zorganizowało po raz 27 Wielką Galę Integracji. Wydarzenie odbyło się w gmachu „Areny” na warszawskim Ursynowie. Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie w roku, podsumowujące „nasze” działania – pozwalam sobie tak określać, ponieważ współtworzyłam Stowarzyszenie w 1994 roku i działam w nim do chwili obecnej. Hasłem przewodnim Gali było słowo MIŁOŚĆ . Miłość to wolność, radość i równe szanse na pełnię życia dla wszystkich. Piotra Pawłowskiego, twórcy i założyciela Stowarzyszenia, nie ma już z nami od 2018 roku Jego dzieło kontynuuje małżonka Ewa Pawłowska. Cały czas mam wrażenie, że Piotr jednak czuwa nad nami z zaświatów i patrzy z góry co się dzieje.
Po śmierci Piotra został utworzony Fundusz Wieczysty, na który można przekazywać darowizny na Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. W tym roku stypendystą został Patryk Grab, który aktywnie działa na rzecz zmiany przepisów dotyczących mieszkań chronionych, które pozwolą osobom przebywających w Domach Opieki Społecznej na uzyskanie mieszkań i uzyskanie samodzielności. Największym problemem dla opiekunów osób z niepełnosprawnością jest zapewnienie opieki na wypadek ich niemożności sprawowania tej opieki.
Na Gali przedstawiono m.in. laureatów konkursu na dostępność placów zabaw bez wykluczeń. To nowy konkurs nazwany „Inte-Gra”- na projekt takiego placu zabaw, na którym słychać śmiech wszystkich dzieci sprawnych i niepełnosprawnych. Na Gali wręczone zostały Medale Przyjaciół Integracji. Laureatami Medalu Przyjaciół Integracji zostali:
Iza Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat osób z niepełnosprawnościami. Od początku wojny w Ukrainie jej fundacja pomaga, przekazując sprzęt i artykuły higieniczne uchodźcom z niepełnosprawnościami z Ukrainy.
Piotr Śliwicki – Prezes zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. i Życie ERGO Hestia S.A. Mecenas i pomysłodawca wielu przedsięwzięć w zakresie zwiększania wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Z jego inicjatywy powstało Centrum Pomocy Osób Poszkodowanym, które umożliwia osobom najczęściej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych powrót do sprawności i satysfakcjonującego życia.
Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter telewizyjny. Swoją popularność i rozpoznawalność wykorzystuje, by promować ważne inicjatywy społeczne i pomagać potrzebującym i wykluczonym. Ambasador Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Wyróżnieni przez Kapitułę Medalu w różny sposób, ale z determinacją pokonują bariery oddzielające osoby niepełnosprawne od pełni życia.
Od czasów pandemii mieszkam w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Poznałam osoby prowadzące Warsztaty Terapii Zajęciowej – „W sercu Kampinosu” z siedzibą w szkole w Górkach 67, prowadzone przez Fundację „A KUKU”. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy zespołu Fundacji, działającego na rzecz lokalnej społeczności, pod zarządem Pani Anny Fikus i Karoliny Małek, która jest jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Enjoy Leoncin. Bardzo ucieszyłam się, że uczestnicy WTZ w Górkach skorzystali z zaproszenia na 27 Galę Integracji i razem mogliśmy świętować. W części artystycznej zaśpiewali małżeństwo Paulina i Bartek Gruszeccy, którzy przenosili nas do magicznego świata pełnego wzruszeń i emocji. Zatańczyło niedowidzące małżeństwo Joanna i Dariusz Popławscy- Mistrzowie Świata w stylu latynoamerykańskim i V-ce Mistrzowie Świata w stylu standardowym w 2021 w Bratysławie.
Pani Joanna jest założycielką fundacji organizującej turnieje tańca dla osób niewidomych i słabowidzących oraz szkolenie taneczne w całej Polsce. Na koniec wystąpił Piotr Cugowski, jeden z najciekawszych głosów męskich w Polsce. Zaśpiewał swoje przeboje, nawiązał świetny kontakt z publicznością, bisował i oklaskom nie było końca. Czuło się, że cały zespół muzyczny doskonale bawił się razem z nami.
To był wspaniały dzień, pełen emocji, wrażeń i po prostu miłości.