Listopad 2022

Zaproszenie na galę

Można się zastanawiać, co ma wspólnego aktywność fizyczna z problemem niepełnosprawności. Sportowcy, ludzie bijący kolejne rekordy, sprawni fizycznie – może się zdarzyć, że jedna pechowa chwila, nieprzemyślane zdarzenie i taki problem może spotkać każdego z nas. Jak ważna jest wtedy pomoc i wsparcie. Obok nas żyją ludzie urodzeni z niepełnosprawnością, z uaktywnieniem się defektów genetycznych, również oni i ich opiekunowie potrzebują pomocy.
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji im. Piotra Pawłowskiego pomaga ludziom potrzebującym już od 1994 roku. W 1992 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób z Niepełnosprawnością. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwom problemów osób z niepełnosprawnościami oraz pomoc we włączeniu tej grupy w pełne życie społeczne.
W dniu 5 listopada 2022 roku Stowarzyszenie zorganizowało po raz 27 Wielką Galę Integracji. Wydarzenie odbyło się w gmachu „Areny” na warszawskim Ursynowie. Wielka Gala Integracji to największe wydarzenie w roku, podsumowujące „nasze” działania – pozwalam sobie tak określać, ponieważ współtworzyłam Stowarzyszenie w 1994 roku i działam w nim do chwili obecnej. Hasłem przewodnim Gali było słowo MIŁOŚĆ . Miłość to wolność, radość i równe szanse na pełnię życia dla wszystkich. Piotra Pawłowskiego, twórcy i założyciela Stowarzyszenia, nie ma już z nami od 2018 roku Jego dzieło kontynuuje małżonka Ewa Pawłowska. Cały czas mam wrażenie, że Piotr jednak czuwa nad nami z zaświatów i patrzy z góry co się dzieje.

Piotr Pawłowski założyciel Stowarzyszenia

Po śmierci Piotra został utworzony Fundusz Wieczysty, na który można przekazywać darowizny na Stypendium im. Piotra Pawłowskiego. W tym roku stypendystą został Patryk Grab, który aktywnie działa na rzecz zmiany przepisów dotyczących mieszkań chronionych, które pozwolą osobom przebywających w Domach Opieki Społecznej na uzyskanie mieszkań i uzyskanie samodzielności. Największym problemem dla opiekunów osób z niepełnosprawnością jest zapewnienie opieki na wypadek ich niemożności sprawowania tej opieki.

Stypendysta Patryk Grab

Na Gali przedstawiono m.in. laureatów konkursu na dostępność placów zabaw bez wykluczeń. To nowy konkurs nazwany „Inte-Gra”- na projekt takiego placu zabaw, na którym słychać śmiech wszystkich dzieci sprawnych i niepełnosprawnych. Na Gali wręczone zostały Medale Przyjaciół Integracji. Laureatami Medalu Przyjaciół Integracji zostali:

Iza Sopalska-Rybak – założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, trenerka, działaczka społeczna, ekspertka w grupach doradczych na temat osób z niepełnosprawnościami. Od początku wojny w Ukrainie jej fundacja pomaga, przekazując sprzęt i artykuły higieniczne uchodźcom z niepełnosprawnościami z Ukrainy.
Piotr Śliwicki – Prezes zarządów Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. i Życie ERGO Hestia S.A. Mecenas i pomysłodawca wielu przedsięwzięć w zakresie zwiększania wrażliwości na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Z jego inicjatywy powstało Centrum Pomocy Osób Poszkodowanym, które umożliwia osobom najczęściej poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych powrót do sprawności i satysfakcjonującego życia.
Tomasz Wolny – dziennikarz i prezenter telewizyjny. Swoją popularność i rozpoznawalność wykorzystuje, by promować ważne inicjatywy społeczne i pomagać potrzebującym i wykluczonym. Ambasador Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Wyróżnieni przez Kapitułę Medalu w różny sposób, ale z determinacją pokonują bariery oddzielające osoby niepełnosprawne od pełni życia.

Od czasów pandemii mieszkam w okolicy Puszczy Kampinoskiej. Poznałam osoby prowadzące Warsztaty Terapii Zajęciowej – „W sercu Kampinosu” z siedzibą w szkole w Górkach 67, prowadzone przez Fundację „A KUKU”. Jestem pod ogromnym wrażeniem pracy zespołu Fundacji, działającego na rzecz lokalnej społeczności, pod zarządem Pani Anny Fikus i Karoliny Małek, która jest jednocześnie członkiem Stowarzyszenia Enjoy Leoncin. Bardzo ucieszyłam się, że uczestnicy WTZ w Górkach skorzystali z zaproszenia na 27 Galę Integracji i razem mogliśmy świętować. W części artystycznej zaśpiewali małżeństwo Paulina i Bartek Gruszeccy, którzy przenosili nas do magicznego świata pełnego wzruszeń i emocji. Zatańczyło niedowidzące małżeństwo Joanna i Dariusz Popławscy- Mistrzowie Świata w stylu latynoamerykańskim i V-ce Mistrzowie Świata w stylu standardowym w 2021 w Bratysławie.

Paulina i Bartek Gruszeccy
Joanna i Dariusz Popławscy

Pani Joanna jest założycielką fundacji organizującej turnieje tańca dla osób niewidomych i słabowidzących oraz szkolenie taneczne w całej Polsce. Na koniec wystąpił Piotr Cugowski, jeden z najciekawszych głosów męskich w Polsce. Zaśpiewał swoje przeboje, nawiązał świetny kontakt z publicznością, bisował i oklaskom nie było końca. Czuło się, że cały zespół muzyczny doskonale bawił się razem z nami.

 

Wspólne zdjęcie z Panią Ewą Pawłowską i moją siostrą

To był wspaniały dzień, pełen emocji, wrażeń i po prostu miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *