11-luty 2024 r.
Obecna aura niczym nie przypomina kalendarzowej zimy. Ciągle padają deszcze i wieją silne wiatry. I tak się ostatnio składa, że Leoncińska Grupa Spacerowa nie spotyka się w niedzielne przedpołudnia w Gaci, żeby chodzić z kijkami Nordic Walking po Puszczy Kampinoskiej. W ostatnie niedzielne przedpołudnie zamiast wyruszyć na Puszczański Szlak z kijkami, znalazłam się w Salonie Artystycznym Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie na recitalu fortepianowym Pani Marii Skurjat -Silvy.

Salon Artystyczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Legionowie

Maria Skurjat-Silva (pozwalam sobie tak pisać, bo dostąpiłam zaszczytu mówienia po imieniu), znakomita polska pianistka, ukończyła Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu prof. Barbary Hesse-Bukowskiej. Odbyła kilkakrotnie turnee koncertowe po USA, Kanadzie, Chinach, Ameryce Południowej i Europie. Jej interpretacje, w szczególności utwory Fryderyka Chopina spotykają się z wielkim aplauzem publiczności i uznaniem krytyków muzycznych. Ulubionym kompozytorem Marii jest również angielski kompozytor i pianista David Brown, za nagranie płyty z jego utworami otrzymała nagrodę na Festiwalu Muzycznym w Cannes.

Pani Maria Skurjat -Silva

Pianistka ma bardzo wypełniony grafik, więc nie wiem, w jaki sposób udało się Panu Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury zorganizować ten koncert. Sala wprost pękała w szwach, przyszły osoby w różnym wieku, począwszy od dzieci do osób starszych. W programie znalazły się m.in. utworzy J.S.Bacha, mazurki F. Chopina, C. Debussiego. Na zakończenie artystka zagrała utwór Davida Browna „ Mirage”. Był bis i utwór, który Polacy szczególnie kochają Nocturne F. Chopina. Artystka, nie dość, że jest taka utalentowana, to jest również przeuroczą osobą, mającą dużo empatii do ludzi. Maria ma recitale muzyki Fryderyka Chopina w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście w Warszawie. Czasami po intensywnej pracy zawodowej biegnę na koncert- akurat tak się dobrze składa, że mam biuro na Starym Mieście i przenoszę się w inny świat w wykonaniu Marii, w świat pięknej muzyki. Te doznania sprawiają, że potem na wiele spraw jest inne spojrzenie. W Muzeum Archidiecezji koncertuje również syn Marii, pianista Mauricio Silva. Nadarza się znakomita okazja porównać dwa pokolenia artystów, wykonujących utwory tego samego kompozytora.

Nasze wspólne zdjęcie z artystką

Mój blog, z założenia, ma promować aktywność i zdrowy styl życia osób 50 plus. Staram się przedstawiać różne formy aktywności, a uczestniczenie w takich wspaniałych koncertach poprawia nastrój, dodaje pozytywnej energii, po prostu czyni świat piękniejszym. Taka aktywność, która odbyła się w niedzielne południe w Salonie Artystycznym służy zdrowemu stylowi życia, daje wspaniałe doznania, jest okazją do spotkań i planowaniu następnych.

W Sali koncertowej wystawione były również obrazy grupy plastycznej, działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie, skupiające osoby, dla których sztuka tworzenia jest ważna. Ludzie w wieku senioralnym realizują swoje pasje artystyczne, mają wystawy i plenery. To pokazuje, że pełnią życia można żyć w każdym wieku, że młodość i wiek dojrzały mogą iść koło siebie, a ograniczenia są tylko w naszych głowach.

Rzeźba F Chopina

Koncert odbywał się w Salonie Artystycznym im. F Chopina. W sali tej znajduje się rzeźba głowy kompozytora wykonana przez chińską rzeźbiarkę Lu Pin. Artystka jest absolwentką Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, autorką największego w świecie pomnika Fryderyka Chopina. Pomnik stanął w 2007 roku, w bardzo prestiżowym miejscu, w parku w centrum Szanghaju, w alei F. Chopina.

To dzisiejsze wydarzenie bardzo umiliło i rozjaśniło dzisiejszy ponury i deszczowy dzień. Na zakończenie fragment utworu w wykonaniu Pani Maria, by i dla was dzień stał się weselszy 🙂

7 komentarzy

 1. I ja tam byłam – po koncercie herbatę w dobrym towarzystwie piłam .
  Grażynko Twoja relacja zarówno z koncertu jak i całej otoczki jest bardzo ciekawa.
  Uwieczniłaś zarówno legionowski salonik chopinowski jak też artystkę moją ulubioną
  pianistkę Marię .
  Piękne zdjęcia na zawsze będą przypominały nam te podniosłe przeżycia kulturalne.
  Dobra robota Grażynko. Dziękuję

  Mira Kowalska
  1. Mira, bardzo dziękuję za wspólne słuchanie koncertu i cieszę się,że mogłyśmy być razem. To były cudowne, niezapomniane chwile. Już tęsknie za następnym koncertem Marii. Pozdrawiam i miłego dnia

   Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *