W niedzielę 26 marca 2023 r. Leoncińska Grupa Spacerowa wyruszyła na swój coniedzielny marsz z kijkami szlakami Puszczy z Parkingu Leśnego w Piaskach Królewskich, żeby wziąć udział w Marszu Wiosennym Razem po Puszczy. Marsz zorganizowało Stowarzyszenie Enjoy Leoncin wspólnie z grupą Żbiki Nordic Walking z Pruszkowa. Grupa Żbiki przyjechała z instruktorem Piotrem Dudkiewiczem. Patronem marszu była gmina Leoncin, a grupa Żbiki poinformowała, że wydarzenie objął Patronatem Honorowym Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, Pan Mirosław Markowski.

Plakat wydarzenia

Już po godz. 9 parking leśny w Piaskach Królewskich zaczął zapełniać się uczestnikami marszu. Przyjechała grupa Z kijami po Puszczy ze Stowarzyszenia Enjoy Leoncin, a wraz z nimi kilka osób z Klubu Seniora z Wilkowa, które chciały pokibicować kijkarzom z Leoncina, a także osoby z różnych, nawet odległych miejsc, m.in. z Ciechanowa, Ursusa, Łowicza. Było wesoło, gwarno i radośnie. Wiele osób już wcześniej znało się z różnych wydarzeń, bardzo ucieszyłam się na widok dziewczyn, z którymi niedawno wspólnie świętowałyśmy urodziny Avocado Wellness. Były zaplanowane 2 trasy do wyboru: krótsza – 6,4 km i dłuższa – 13 km.

Pamiątkowe zdjęcie przed startem

Nie był czuć atmosfery rywalizacji, jak na zawodach, ale widać było ciekawość trasy. Dla wielu osób był to swego rodzaju sprawdzian kondycji po zimie. Przed marszem była obowiązkowo rozgrzewka, którą poprowadziła instruktorka Nordic Walking. Po rozgrzewce na szlaki Puszczańskie wyruszyły dwie grupy. My szłyśmy dłuższą trasą, w kierunku rezerwatu Krzywa Góra. Po drodze minęliśmy opuszczoną leśniczówkę i kierowaliśmy się w stronę Dębu Kobendzy, upamiętniającego cześć twórcy Kampinoskiego Parku Narodowego prof. Romana Kobendzy, który szczególnie upodobał sobie to miejsce. Majestat dębu widać o tej porze najlepiej, gdy nie ma jeszcze liści. Rośnie u podnóża Krzywej Góry, ma ponad 400 lat i jednym z najstarszych drzew w Puszczy.

Ja przy Dębie Kobendzy

Wcześniej nazywano go Jagiellonem, bo wg legendy tu odpoczywał król Jagiełło podczas wyprawy na Grunwald. Przechodziliśmy również obok drugiego dębu zwanego Jagiellon, o obwodzie ok. 550 cm. W puszczy były 3 dęby Jagiellony, obecnie są tylko dwa, jeden dąb Kobendzy, a drugi pozostał znany jako Jagiellon.

Dąb Jagiellon

Szliśmy szlaki żółtym, czerwonym i niebieskim, podziwiając uroki przyrody, szykującej się do wiosny. Na parkingu czekała na nas gorąca zupka grochówka, przygotowana przez Gastro-Tom Catering i serwowana przez Marzenkę Dobraczyńską ze Stowarzyszenie Enjoy Leoncin. Smakowała wyśmienicie. Osoby, które przyszły na metę jako pierwsze otrzymały pamiątkowe medale. Osoby z Klubu Seniora dzielnie asystowały przy poczęstunku i witały powracających z trasy, bo były również pyszne ciasta domowej roboty. Wszyscy uczestnicy marszu otrzymali mapę etnograficzną gminy Leocin, przygotowaną w ramach zadania publicznego „Nasza Historia” przez Stowarzyszenie Enjoy Leoncin, dofinansowanego w ramach budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dostałyśmy mapy gminy Leoncin 🙂

Maszerując, myślałam, jakim ogromnym dobrem narodowym jest Puszcza Kampinoska. Jak bardzo trzeba doceniać inicjatywy ludzi, którzy o nią dbają, edukują i po prostu cieszą się tym ponadczasowym dobrem. Na koniec było pamiątkowe zdjęcie, zrobione przez kogoś z uczestników i do zobaczenia na szlakach Puszczy.

Wspólne zdjęcie uczestników przed rozejściem się na szlaki Puszczy 🙂

5 komentarzy

  1. Marzenko, organizatorzy spisali się na medal . Cieszę się, że moja relacja pozwoliła jeszcze raz to przeżyć i wspominać. Mapka daje inspiracje do następnych wędrówek.😊

    Grażyna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *