XVIII Bieg Wedla ,Najsłodszy Bieg w Polsce, pod patronatem fabryki E. Wedel już za nami.

19 lutego 2023 w Parku Skaryszewskim w Warszawie do rywalizacji sportowej przystąpili biegacze i pasjonaci Nordic Walking. Pierwszy raz wzięłam udział w Biegu Wedla 18 lutego 2017 roku z Beatką i Pawłem z Avocado Wellness Club. Wtedy dyscyplina Nordic Walking była pierwszy raz dopuszczona do zawodów, bo wcześniej uczestniczyli tylko biegacze. W niedzielę 19 lutego 2023, ja i Beatka jako reprezentantki Avocado wystartowałyśmy w Biegu Wedla.

Ten bieg jest organizowany głównie dla biegaczy, ale dyscyplina Nordic Walking staje się coraz bardziej popularna ze względu na dostępność i korzyści dla zdrowia. W dyscyplinie Nordic Walking wzięło udział 87 osób w różnym wieku i kondycji fizycznej. Przed biegiem była obowiązkowo rozgrzewka. W tym roku poprowadziła ją Mariola Będkowska – trenerka Nordic Walking i fitness. Mariola poprowadziła ją w sposób fachowy i wprowadziła nowe elementy treningowe.

Rozgrzewka przed biegiem

Zawsze podkreślam znaczenie rozgrzewki. Jest to nieodzowny element każdego treningu, przygotowuje mięśnie do wzmożonego wysiłku, wzmaga intensywny napływ krwi do mięśni i przyczynia się do swobody ruchów i pozwala uniknąć kontuzji. Punktualnie o godz. 10 rozpoczął się marsz z kijkami. W tym roku pierwszy raz maszerowaliśmy po twardych alejkach parkowych, zamiast po miękkim podłożu trawiastym. Marsz po twardym podłożu różni się od chodzenia po miękkim terenie pod względem technicznym. Kijki należy stawiać bardziej z przodu, co pozwala na mocniejsze odbijanie się od podłoża, ponieważ odbijanie kijka z tyłu powoduje jego ślizganie. Jest to marsz łatwiejszy wysiłkowo, ale jednak wolniejszy, co przekłada się na wynik czasowy. Może tym też sobie usprawiedliwiłam swój wynik – 5km w czasie 49min 16 sekund, który według mnie mógłby być lepszy na tym dystansie. Pogoda dopisała, humory również, a przede wszystkim organizacja. Zawsze po takim wydarzeniu doceniam trud wielu osób. Sklep Biegacza na Powiślu był zaangażowany w wydawanie pakietów startowych i koszulek. Wolontariusze przygotowywali ok. 1000 słodkich pakietów. Kucharze ugotowali przepyszną zupę regeneracyjną i gorącą herbatę. Panowała wspaniała sportowa atmosfera, życzliwość i uśmiech, to co nam bardzo potrzebne na co dzień.

Znów spotkamy się z biegiem Wedla za rok 🙂

6 komentarzy

  1. Bardzo rzeczowe i miłe podsumowanie tegorocznego Biegu Wedla. Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok, a może i wcześniej na trasach nordic walking. W każdym razie powodzenia w tym roku! Serdecznie pozdrawiam. 🙂

    Mariola Będkowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *