Grudzień – ostatni miesiąc roku. Przyroda szykuje się do zimowej pory, a ludzie do wzmożonego przedświątecznego czasu.

Ślady śniegu w PuszczyGrudzień to również miesiąc wielu atrakcji, które zaczynają się od dnia Św. Mikołaja. Wszyscy w ten dzień jesteśmy dziećmi czekającymi na prezenty. Leoncińska Grupa Spacerowa już trzeci raz pomaszerowała z kijkami w Marszu Mikołajkowym. Jak zwykle trening zaczął się o godz. 10 na parkingu leśnym w Gać. Obowiązkowo rozgrzewka przed marszem. Rozgrzewka ma pomóc rozruszać i rozgrzać mięśnie przed wzmożonym wysiłkiem, ale przede wszystkim chronić nas przed kontuzjami. Chodzimy po nierównym terenie, więc tym bardziej jest to ważne. Przeszłyśmy w mikołajowych czapkach naszą ulubioną pętelką 5 km, czas 1 godz. 12 min.

W mikołajowych czapkach

Po treningu rozciągamy te partie, które były najbardziej obciążone. Ważne jest rozciąganie nóg, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i barków. Kończymy ćwiczeniami oddechowymi. Nordic Walking to nie tylko chodzenie ze specjalnymi kijkami, ale również to forma treningu dla całego ciała. Jak wiadomo angażuje 90% mięśni. Już zrobiło się chłodno, więc warto zadbać o funkcjonalny strój sportowy. Najlepiej ubierać się na „cebulkę” czyli założyć na siebie T-shirt, bluzę sportową i kurtkę chroniącą przed wiatrem , deszczem ( może być tkanina Gore-Tex). Bardzo ważna jest ochrona głowy, bo kiedy jest zimno, najwięcej ciepła „umyka” przez głowę. Warto jest zadbać o nasze dłonie i stopy. Są specjalne rękawiczki do nordic walking ( mogą być również do narciarstwa biegowego), wykonane ze specjalnego włókna gwarantującego ciepło i suchość. Nie są wskazane rękawiczki z dzianiny, gdyż są przewiewne i nie zatrzymujące ciepła. Po zakończonym treningu jest naszym niepisanym zwyczajem wymiana ciekawych informacji.

Przerwa na rozmowy między ćwiczeniami

Małgosia prowadzi zajęcia instruktorskie z seniorami, którzy chętnie przychodzą na cotygodniowe treningi. Jest to projekt realizowany przez „Stowarzyszenie Enjoy Leoncin”. Irenka podzieliła się opinią o przeczytanej książce Jarosława Kurskiego, która ukazała się w sprzedaży 12 października 2022 roku „ Dziady i dybuki”. Ja opowiedziałam o obejrzanym ostatnio filmie „Listy do M- 5”.

Na zakończenie wspomnienie o 32 Biegu Niepodległości, który odbył się 11 Listopada w Warszawie. Od kilku lat w tym Biegu uczestniczą również chodziarze z Nordic Walking i jest to niezwykle ważne wydarzenie dla tej dyscypliny.

Nawet Marszałek Piłsudski nam kibicował 🙂

Naszą Grupę reprezentowałam z Agą , zdobyłyśmy pamiątkowe medale. Był to Bieg „rodzinny”, bo w biegu dla dzieci wzięła udział Natalia, córka Agi,a bardzo nas dopingował Darek – mąż Agi i tata Natalii.

Natalia z medalem
Ja też mam medal 🙂

Koniec treningu, czekamy już na następny.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *