W dniu 14 sierpnia 2021 odbył się Puchar Polski w Nordic Walking w Michałowicach pod Warszawą. Jest to wielkie wydarzenie dla „nordikowców”, okazja do spotkań, wymiany doświadczeń i do rywalizacji. Uczestniczyłam w poprzednich edycjach Pucharu Polski w Konstancinie Jeziornej, w tzw. normalnych czasach. Tegoroczne zawody odbywały się po pandemicznej przerwie, po okresie izolacji, obostrzeń i braku imprez. Zauważyłam radość ludzi z bycia razem, spontaniczność i otwartość. Te emocje wprost emanowały z uczestników.

Przygotowania przed biegiem
Rozgrzewka

Najbardziej poruszyło mnie uczestnictwo w zawodach osób niepełnosprawnych. Mam wielkie uznanie dla ludzi, którzy pomimo trudności fizycznych, tak dzielnie potrafią pokonywać przeszkody i rywalizować. Działam społecznie w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji im. Piotra Pawłowskiego. W 1994 roku Piotr Pawłowski, sam będąc osobą niepełnosprawną po skoku do  wody, założył je wraz z grupą przyjaciół, wśród których byłam także ja. Dzięki Stowarzyszeniu wiele ludzi z niepełnosprawnościami wyszło z domów, uwierzyło w siebie i zaczęło pracować. Dziś już Piotra nie ma wśród nas, odszedł nagłą śmiercią, ale Jego idee i pracę kontynuuje z powodzeniem żona Ewa. Mamy często wrażenie, że Piotr patrzy z góry i nas wspiera.

Zawody w Michałowicach zakończyły się dla mnie sukcesem. Zdobyłam 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej, otrzymałam medal i Puchar. Wspaniałe uczucie.

Zachęcam każdego do korzystania z tej formy rekreacji. Przed laty marsze z kijkami były letnim planem treningowym dla narciarzy biegowych, by budować wytrzymałość i ćwiczyć technikę chodu narciarskiego. Wiosną 1997 roku pierwszy raz zaprezentowano Nordic Walking w jego obecnej formie w Finlandii. Korzyści płynące z uprawiania marszów z kijkami są nieocenione dla zdrowia. Przy zastosowaniu prawidłowej techniki chodu uruchamia się do 90% systemu mięśniowo-szkieletowego. Jest to aktywność ruchowa, która odciąża stawy, podnosi sprawność układu krążeniowego, bazując na naturalnej formie ruchu jaką jest chód. Nie wymaga specjalnego terenu, określonej pogody ani drogiego sprzętu. TO AKTYWNOŚĆ RUCHOWA DLA KAŻDEGO!

Ja, ciesząca się z drugiego miejsca 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *